Nudí se vaše děti? Pořiďte jim domů Strašidelnou chůvu

Máte děti ve věku 10 – 14 let? Rádi byste jim pořídili knihu, nebo audioknihu, která je bude bavit od první stránky, bude plná zajímavých a třeba i strašidelných postav, napínavých okamžiků a světa, který sice bude podobný tomu jejich, ale nebude postrádat kouzelné prvky? Pak jim pořiďte Strašidelnou chůvu.

Recenze:

V jedné běžné finské rodině, která má maminku, tři sourozence a tatínka neustále někde na cestách, nastane jednoho dne pozdvižení. Maminka obdrží dopis, v němž je pozvána k lázeňskému ozdravnému pobytu. Protože by děti zůstaly doma samy, budou využity k jakémusi experimentu a bude jim zaslána speciální strašidelná chůva.

Maminka sice váhá, ale nakonec odjede. A ke třem sourozencům – Hille, Kaapovi a Maikki se nastěhuje obrovská chlupatá příšera se žlutýma očima. Říká si bubák, když se nestará o děti, bydlí ve skříni, kde také spí a živí se listím. Jo, a taky se bojí komárů!

Kaapo chce mít vše pod kontrolou a tak pročítá knihu, kde již jakýsi badatel žil po nějakou dobu s bubákem, a tak popisuje různé situace a radí čtenářům, jak s bubákem vycházet. Přesto je plno otázek, na které nepřišel, proto je jejich zodpovězení na případném budoucím badateli, za kterého se Kaapo rozhodně považuje.

Strašidelná chůva není pro úplně malé děti. Samozřejmě si ji mohou poslechnout, ale možná budou mít problém udržet pozornost tak dlouho. Audiokniha je opravdu dlouhá na dětský příběh. Ostatně i obsah knihy je napsán tak, že osloví spíše děti a dospívající. A hlavně – u mnoha situací se velmi dobře pobaví i dospělý čtenář/posluchač.

Strašidelná chůva a její propracovaný svět je přirovnávám k Harrymu Potterovi. To si myslím, že je hodně odvážné tvrzení, protože na mě prostředí, v němž děti žily, působilo až příliš domácky, oproti precizně propracovaným Bradavicím. Na druhou stranu bubák a posléze i jeho druhové jsou pojati velmi vtipně, promyšleně a celkem i logicky. A navíc – kniha končí celkem dost otevřeně, takže očekávám, že bude další díl, v němž se dostaneme do světa, v kterém žijí bubáci. A pak snad poznáme i mnohem více propracovaný pohádkový svět, který je s Harrym Potterem možná více srovnatelný.

Já jsem si poslech Strašidelné chůvy opravdu velmi užívala a dobře jsem se bavila. Audioknihu namluvila Bára Štěpánová, která byla opravdu vynikající. Dokázala popsat jakékoli scény, a hlasové projevy, kterými napodobovala bubáky, byly opravdu vtipné.

I celý příběh rozhodně stojí za řeč. Je svižný, vtipný a napínavý od první stránky. Je napsaný opravdu velmi originálně a hned při prvních slovech vás zaujme. Se třemi sourozenci, jejich kamarády i hodným bubákem Grahem jsem se loučila jen velmi nerada. Ostatně, to, jak mě audiokniha nadchla dokazuje i to, že jsem si ji pořídila i v papírové podobě přímo od nakladatelství Portál. A i pevná kniha rozhodně stojí za pořízení. Jsou v ní totiž hodně dobré ilustrace, které text doprovází. Neuškodí se na ně mrknout třeba i při poslechu audioknihy.

Co mě bylo velmi sympatické? Malá Maikki, která měla svůj vlastní dětský svět, ve kterém dokázala pochopit bubáka jako první a cítila k němu od začátku velké sympatie. A také měla pomocníka, který jí napovídal – svůj župan. No uznejte, mluvící župan by se občas hodil. 🙂

Hodnocení: 99%

Audioknihu Strašidelná chůva zakoupíte na stránkách Audiotéka.cz.

Papírovou knihu Strašidelná chůva koupíte na stránkách nakladatelství Portál. 

 

Napsat komentář