Novinky z Audiotéky 2/2018

Krásný den! 
Kdo mě sledujete pravidelně, tak víte, že teď skoro více knihy poslouchám, než čtu. Sice využívám více možnosti předčítací aplikace v mobilu, takže spíše než audioknihy teď u mě vedou předčítané e-booky, které pak večer mohu místo poslouchání číst klasicky ve čtečce, nebo na mobilu při uspávání dětí. V každém případě jsem však na audioknihy nezanevřela. poslouchám je pořád a musím se přiznat, že přemýšlím, jaké si pořídím na několik příštích týdnů. Pokud jste na tom stejně, pojďte se se mnou mrknout na novinky v obchodě Audiotéka.cz. 🙂

Stručná historie času od světoznámého vědce Stephena Hawkinga je myslím nyní velmi aktuální. Pokud ji nestíháte přečíst v klasickém knižním provedení, tak si ji určitě poslechněte.  Audioknihu namluvil Filip Švarc.

Anotace:
Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking. Tato populárně vědecká publikace se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.

Stephen William Hawking
Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec se narodil 8. ledna v Oxfordu. Otec z něj chtěl mít lékaře, on sám se však zajímal o matematiku, fyziku a chemii. Ještě před maturitou si podal žádost o přijetí na Oxfordskou univerzitu, kam byl přijat a dostal i studijní stipendium. Protože však nemohl na škole studovat matematiku, věnuje se fyzice. V jednadvaceti letech mu byla po pádu ze schodů diagnostikována amyotrofická laterální skleróza s tím, že mu zbývají dva roky života. Tato prognóza se však nevyplnila a Stephen prožil plnohodnotný život se svými dětmi a manželkou Jane, ovšem připoutaný na invalidní vozíček, později i s neschopností mluvit. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace. V roce 1977 se stal profesorem gravitační fyziky na univerzitě v Cambridge a v letech 1979 až 2009 tam pak zastával post lukasiánského profesora matematiky.

Další z vážněji zaměřených audioknih je Uspořádání světa od Henryho Kissingera. Obsahuje analytický pohled na stav politického a společenského uspořádání dnešního světa. Audioknihu namluvil Jiří Schwartz.
Anotace:
Vlivný politolog, historik a bývalý ministr zahraničí Spojených států předkládá ve své nejnovější práci z roku 2014 mnohostranný, historickými a politickými souvislostmi podložený pohled na řád světa. Ukazuje, že kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly poprvé zformulovány v západní Evropě téměř před čtyřmi staletími na mírové konferenci v německém Vestfálsku. Mír po třicetileté válce tehdy odrážel pragmatické vyrovnání s realitou a byl založen na společenství suverénních států, které kontrolují své vzájemné ambice prostřednictvím všeobecné mocenské rovnováhy. Vestfálský systém se postupně rozšířil po celé zeměkouli a pojal do sebe řadu odlišných civilizací a regionů. Autor sleduje, jakými proměnami prošel tento systém rovnováhy po Francouzské revoluci a napoleonských válkách na vídeňském kongresu a jak se s jeho stavebními kameny vyrovnávaly jiné části světa v souvislosti se svou historickou, politickou a kulturní odlišností. 
Autor věnuje svůj analytický pohled také otázkám Středního východu (a speciálně Íránu), odlišným koncepcím mocenské rovnováhy v Evropě a Asii, zvláště čínské „harmonii pod nebesy“. Pozornost zaměřuje také na americké politické vize, které se přestaly opírat pouze o systém vyvažování a začaly usilovat o dosažení míru šířením demokratických principů. Kissingerovy úvahy ústí v současnosti a hledají perspektivu světového řádu pro naši dobu tváří v tvář takovým výzvám, jako je islamismus, šíření jaderných zbraní a globalizace.

A vyšla také nová klasika, která mě láká, protože od autora už jsem četla jinou knihu. Je to Židovka z Toleda od Liona Feuchtwangera a namluvil ji Aleš Procházka. Myslím, že já mám rozhodně čas vhodný na další klasiku. 🙂
Anotace:
Historický román, který popisuje soužití židů, křesťanů a muslimů ve středověkém Španělsku ve 12. století. Evropa žije svatou válkou a na pozadí těchto historických událostí se rodí milostný příběh krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel. Příběh lásky dvou odlišných lidí, který nemůže vyvrcholit jinak, než smrtí jednoho z nich.

Edice Mistři slova je plná literárních pokladů. Naše nejlepší herecké hlasy, které jsou nám tak blízké, namlouvají své oblíbené knihy a významná literární díla, která je oslovila, ovlivnila a k nimž se třeba i rádi vracejí. Každý měsíc se můžete v Edici Mistři slova těšit na nové příběhy v jedinečném podání našich mistrů mluveného slova a potěšit tak svá srdce.

První je finský thriller a rovnou bestseller Oni nevědí co činí od Jussi Valtonen. Načtený je Filipem Švarcem a bát se s ním můžete necelých 25 hodin.
Anotace:

Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy, a to nejen takovými, které občas sami zažíváme, ale i mnohem méně obvyklými. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Vše to nejspíše souvisí s jeho bývalou ženou. Ve snaze bránit sebe i svou novou rodinu před násilím je Joe donucen přehodnotit své postoje a podniknout drastické kroky, aby zachránil všechny, co miluje.

Tento úspěšný a komplexní společenský román, který se odehrává v blízké budoucnosti, s sebou přináší vypjaté psychologické drama, jehož pasáže spadají také do žánru techno-thrilleru nebo dokonce techno-horroru. Hlavní hrdinové se musí potýkat s bezohlednými technologickými firmami, mediálními monopoly, farmaceutickému průmyslu i teroristickými buňkami. Navíc postavy pronásleduje také neklid a nespokojenost se současným světem, citové odcizení i vzájemné nedorozumění mezi evropskou a americkou kulturou.Další je biografická audiokniha Jmenuji se Ozzy Osbourne. Autorem je samozřejmě zpěvák sám a audioknihu načetl můj oblíbenec Otakar Brousek. Vzhledem k tomu, že díky super hudbě, sametovému hlasu a ztřeštěné povaze mám ráda i Ozzyho, tak možná mnohé překvapím, ale já uvažuji nad touto audioknihou. 🙂
Anotace:
Jmenuju se Ozzy – audiokniha obsahuje vlastní vyprávění Ozzyho Osbourna o tom, jak se z povaleče a alkoholika bez budoucnosti stala žijící legenda rockové scény. Autor Ozzy Osbourne a Chris Ayres. Čte Otakar Brousek ml.

Se skupinou Black Sabbath a poté jako sólový umělec získal dvě Grammy a po celém světě prodal přes sto miliónů desek. Se svou manželkou založili rockový festival Ozzfest a účinkovali spolu v reality show The Osbournes na MTV. Na birminghamském chodníku slávy má od roku 2000 vlastní hvězdu. Ale jsou to všechno jen povrchní a zkratkovité informace.


Kniha Jmenuju se Ozzy je jeho vlastním vyprávěním, i když místy trochu zamlženým alkoholem a drogami. Jak se ze zapadlého městečka, z povaleče a alkoholika bez budoucnosti stala žijící legenda rockové scény? Ozzy vypráví o svých rodičích, o tom, jak poznal svou nynější ženu, o pádech a vzkříšeních. Upřímné vyprávění rockové legendy vás doslova vtáhne do jeho neuvěřitelného života od začátku až do konce.


Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne se narodil v anglickém Birminghamu, ve čtvrti Aston. Byl čtvrtým ze šesti dětí a celá rodina žila v malém domě se dvěma ložnicemi. Svou kariéru nastartoval založením heavy metalové skupiny Black Sabbath, kterou tvořili Ozzy, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward. Od 80. let vystupuje sólově. Se svou manažerkou a zároveň ženou každoročně pořádá metalový festival Ozzfest.


Další knížka, nad kterou uvažuji, je humorný příběh Anny, která se vydává za novým životem do Prahy. Knížka sice volně navazuje na první díl Suchý hadr na dně mořském, který neznám, ale nevadí. Jsem pověstná, že čtu série od konce. 😀
Kniha se jmenuje Když to tam není, tak to tam nehledej, autorkou je Ivana Chřibková a namluvila ji skvělá Vanda Hybnerová.
Anotace:
Když to tam není, tak to tam nehledej – audiokniha obsahuje humorný a sebeironický příběh Anny, která se vydává za novým životem do Prahy. Kniha je volným pokračováním oblíbeného titulu Suchý hadr na dně mořském. Autorka Ivana Chřibková. Čte Vanda Hybnerová.

Anna – nosí kabát po babičce, spí ve spacáku ve sklepním bytě, jehož výhled z okna nenabízí víc než kotníky kolemjdoucích a psí zadky. V kufru má svetry proti listopadovému chladu, dopisní papír a srolovaný příbor v utěrce, jako když byla malá a jezdila s rodiči stanovat. Z rodné vesnice do hlavního města přijela proto, aby zjistila, jestli pořád ještě utíká od minulosti, nebo si už plní své vlastní sny. Koupí si mapu Prahy, vydá se poznat hlavní město a najít si práci. Do cesty se jí postaví Bořek, Naďa a Vlasta, ale stojí v ní také někdo z

její minulosti, u koho není jasné, jestli půjde s ní, vedle ní, nebo z cesty úplně sejde. Zásadní vliv na směr jejího života má ale neznámá dáma z tramvaje, která, aniž by měla sebemenší tušení, navždy ovlivní její život. Krátké kapitoly rychle posouvají děj, jsou plné obyčejných příběhů s neobyčejnou dávkou sebeironie a humoru. Kniha Když to tam není, tak to tam nehledej je volným pokračováním autorčiny prvotiny Suchý hadr na dně mořském, kterou pozitivně hodnotili nejen čtenáři, ale ocenila ji také kritika.


A poslední audiokniha, nad kterou rovněž uvažuji, je Opuštěná společnost Erika Taberyho, s podtitulem Česká cesta od Masaryka po Babiše. Načtená je Jiřím Dvořákem a Ivanem Trojanem, dvojicí, kterou já naprosto zbožňuji. Tyhle dva bych chtěla mít jako kamarády, co zajdou občas na kafe a na pivo. 🙂 A navíc i to téma mě zajímá, takže…
Anotace:
Opuštěná společnost – Česká cesta od Masaryka po Babiše – audiokniha obsahuje pohled šéfredaktora týdeníku Respekt na současnou českou společnost v historickém a evropském kontextu. Autor Erik Tabery. Čte Jiří Dvořák a Ivan Trojan.

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, svým kritickým pohledem popisuje Českou republiku od vzniku republiky až po současnost a přitom zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Popisuje život v době, kdy má jeden lživý příspěvek na sociálních sítích větší dosah, než systematická práce investigativních novinářů. Demokracie a nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány, a v popředí republiky stojí populisté místo morálních a politických vzorů. Myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.

Jak se vám líbí novinky? Poslední dvě si pořídím určitě, už proto, že si zase po delší době ráda vychutnám místo monotónního počítačového hlasu předčítačky e-booků oblíbené hlasy skvělých herců. 
A co jste vybrali vy?
Vaše Sabi 🙂


Napsat komentář