Audiokniha: Synové a dcery falknovského skláře – Falknovská huť, Křišťálový klíč

Knihy Vlastimila Vondrušky naprosto miluji. Pravdou je, že především jeho historické detektivky. K jeho velkorománům jsem příliš nepřilnula. Byla jsem přesvědčená, že je to hlavně tím, že v nich hodně popisuje dějiny a ty já znám, tudíž to pro mě nebylo tak atraktivní, jako pro jiné čtenáře. Když vyšel první díl jeho nové velké série – Falknovská huť, byla jsem přesvědčená, že to bude pro mě to pravé. A protože mám strašně ráda přednes Jana Hyhlíka, pořídila jsem si rovnou audioknihu. Jak to dopadlo?

Název: Falknovská huť 1. – Křišťálový klíč

Délka: 19 hodin 24 minut

Autor: Vlastimil Vondruška

Interpret: Jan Hyhlík

Kategorie: Dějiny a historie

Vydavatel: Tympanum

Série: Křišťálový klíč

 

Recenze:

Hlavním hrdinou této knihy je Ignác Herman, kterému jeho žena Anička říká něžně Heřmánku. Jako obyčejný sklář začínal kdysi ve vyhlášené jihočeské sklářské huti, ale pak ho napadlo, že by mohli zkusit dělat slavné křišťálové sklo, které se tehdy dováželo draze z Benátek. Vyzkoušel jednu surovinu, která by k čistému sklu mohla vést. Byl jen kousek od pravdy, ale ještě to nebylo ono. Později se jeho sklářskému mistrovi podařilo skutečně křišťálové sklo utavit. Ignác byl přesvědčen, že díky svému objevu by měl mít na této novince svůj podíl. Sklářský mistr to však odmítl. A proto Ignác tajně svého mistra pozoroval, dokud nezjistil, jak toto nádherné čisté sklo dělá. Rozhodl se, že odejde s rodinou na jinou huť a tam „své tajemství“ prodá. Toužil stát se víc než obyčejným sklářem. Chtěl být bohatý a zabezpečit svou rodinu na dlouhé časy. Podařilo se mu to?

Jelikož se jedná o rodinnou ságu, nesledujeme samozřejmě jen Ignácovy osudy, ale celou jeho rodinu. V popředí stojí nejprve jeho nejstarší syn Leopold a později i Johan. Zatímco Leopold jednou bude otcovým nástupcem a pokračovatelem sklářské dynastie, Johan si přeje studovat u jezuitů.

V románu nechybí nápad, lidské vztahy, pracovní i soukromé, láska a zklamání, a především touha po moci a po bohatství, která se stává velmi rychle ústředním motivem. Dokud šlo o to, zda se Ignác někde s rodinou uchytí a bude tavit křišťálové sklo, kniha mě hodně bavila. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout a poslouchala jsem každou volnou chvilku. Jenže pak začalo přibývat intrik, a štěstí hrdiny začínalo opouštět. I když postupně dosahovali některých svých cílů, štěstí je míjelo. A mě audiokniha přestávala bavit, nudila mě a místy mi navozovala až smutek z poslechu.

Výklad pana Hyhlíka byl jako vždy naprosto bravurní a snadno mu odpustím i chvilky, kdy si povzdechl na konci stránky, nebo kdy bylo dokonce slyšet, jak stránku otáčí. Je to lidské. Ale celkové nadšení z této knihy sdílet nemohu. Opět jsem si dokázala, že Vondruškovy velkoromány nejsou nic pro mě. Příliš zdlouhavé, příliš depresivní a místy až nudné. Alespoň pro mě. Hodnotím nakonec průměrně, protože začátek byl naprosto úžasný, ale druhá polovina už mě hodně nudila.

Falknovská huť bývá přirovnávána k seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře – proto jsem zvolila podobný název recenze. Seriál jsem sice nesledovala, ale čas od času jsem kousek viděla a bavil mě. Možná i proto se mi tak líbila hlavně ta místa v ději, která se odehrávala na huti v dílnách, při kterých se tavilo sklo a nešlo až tak o intriky, podvody a obchody.

Milovníkům dlouhých románů a rodinných ság knihu rozhodně doporučím. Pokud ale dáváte přednost kratším knihám pana Vondrušky a milujete jeho historické detektivky, přistupujte k Falknovské huti obezřetně.

Hodnocení: 72%

Audioknihu Falknovská huť si můžete koupit na stránkách Audiotéky. Na stejném místě si můžete poslechnout i ukázku zdarma.

Napsat komentář