Velký knižní čtvrtek je za rohem – Jaro 2019

Blíží se jarní Velký knižní čtvrtek, který letos připadá na 14. března 2019. Na pulty knihkupectví se dostane 15 novinek, které by nám měly zpestřit jarní období. A protože Vám chceme přinášet různé zajímavosti ze světa literatury, podívali jsme se na zoubek i těmto připravovaným knížkám.

Chystají se na nás publikace pro děti a mládež i pro dospělé, žánrově různorodé od fantasy, psychologického románu, literatury faktu až po knihy naučné. Pokud Vás zajímá, které to jsou, čtěte dál.

Kniha prachu 1 / La Belle Sauvage od Philipa Pullmana je prvním dílem zamýšlené trilogie v žánru fantasy pro děti a mládež a nejen pro ně, která vychází v nakladatelství Argo. Vrátíme se v ní do země Zlatého kompasu z předchozí Pullmanovy série a zažijeme strhující dobrodružství.

Kouzelníci z pradávna od anglické autorky Cressidy Cowelové je dalším fantasy románem Velkého knižního čtvrtku, který nás uvede do magické série o kouzelnickém chlapci a mladé válečnici. Autorka je známá především svou sérií Jak vycvičit draka. Kouzelníci z pradávna vychází v nakladatelství Slovart.

Knížka Tango pod Hradem je nejen o kandidatuře Marka Hilšera na prezidenta. Dovíme se více o tomto mladém politikovi. Autory jsou publicista a novinář Jan Dražan, Marek Hilšer a novinář Jan Pergler. Vyšlo v nakladatelství Zeď.

Příběh českého syna nigerijského krále Sedm let v Africe vydává nakladatelství Prostor. Obonete S. Ubam se narodil české matce a nigerijskému otci. Vyrůstal s matkou a otčímem v Bruntále a v patnácti letech odjel poprvé do Nigérie, aby blíže poznal svého otce.

Nakladatelství MOBA vydává v rámci Velkého knižního čtvrtku knihu americké autorky Jane Yolen pod názvem Mapa kostí. Jedná se o válečný příběh polských dvojčat Chaima a Gittel. Půjde jistě o silný příběh, který si jistě najde mnohé příznivce.

Je rok 1988 a osmnáctiletá Ana se v rámci výměnného pobytu ve Francii rozhodne, že se do komunistického Československa již nevrátí. Cesta za vysněnou svobodou, však není tak jednoduchá… Knihu Grófka od české malířky a spisovatelky Lenky Horňákové – Civade, která žije ve Francii, vydává nakladatelství Argo. V Argu vyšla i její další knížka Marie a Magdalény s velmi dobrým hodnocením na Databazeknih.cz.

Slovenský autor Pavol Rankov napsal román Legenda o jazyku. Nepomucký 1972, který vydává nakladatelství Host. Středověká legenda o sv. Janu Nepomuckém ožívá v normalizační éře roku 1972.

Maarten´t Hart je nizozemským spisovatelem a biologem. Osud tažných ptáků je román s autobiografickými prvky o nadějném biologovi Maartenovi. Je fascinovám mokřady západního Nizozemí, které jsou útočištěm ptactva. Útočiště před okolním světem tam nachází i on sám. Vychází v nakladatelství Prostor.

Na Velkém knižním čtvrtku má své zastoupení i literatura faktu. Ohledně tibetské expedice, které se v roce 1938 účastnilo pět německých důstojníků SS, existuje dodnes mnoho dohadů. Odkryje Peter Meier-Hüsing ve své knize Nacisté v Tibetu nějaké nové skutečnosti týkající se této expedice? To zjistíte po přečtení této knihy vycházející v nakladatelství Volvox Globator.

Pro příznivce psychologických thrillerů je tu román Lži se mnou od anglické autorky Sabine Durrantové. Zaplést se do vlastních lží je opravdu snadné, jak pozná hrdinka tohoto románu, který vydává nakladatelství Mladá Fronta.

Předmluvu ke knize Obchodníci se strachem napsal Václav Klaus. Autor Vítězslav Kremlík se ve své knize snaží přiblížit svůj pohled na klimatické změny, jako na přirozený proces, který lidstvo provází od nepaměti. Kniha vychází v nakladatelství Dokořán.

Zita Pallavicini ve svém Deníku šílené markraběnky přibližuje svůj život, co by dědičky šlechtické rodiny. Příběh je to místy úsměvný, místy smutný, tak jak ho napsal život. Vyšlo v nakladatelství Garamond.

Autor a ilustrátor řady knih pro děti Peter Brown je autorem další knížky z nakladatelství Mladá Fronta, která se objeví mezi novinkami Velkého knižního čtvrtku. Jmenuje se Robot v divočině a hlavní hrdinka robotka Roz se v něm ocitne v pro ni neznámém světě na ostrově zvířat. Jak se jí podaří se s novým prostředím sžít, je příběhem této knížky.

A ještě jednou přichází nakladatelství Argo s fantasy románem pro děti a mládež, tentokrát od autorky Kelly Barnhillové pod názvem Čarodějčin syn. Autorka je u nás známá knihou Dívka, která upíjela měsíc, která vyšla v Argu minulý rok.

A dětem je určená i poslední kniha této patnáctky s názvem Příběhostroj od Reného Nekudy. Jedná se o bohatě ilustrovanou publikaci, do které se může psát, kreslit, lepit. Je plná úkolů a her. Cílovou skupinou jsou čtenáři od 6 do 12 let. Tahle kreativní záležitost vychází v nakladatelství Labyrint a na jejím vzniku se podíleli tvůrci časopisu RAKETA.

Tak to je všech patnáct novinek, které vyjdou 14. 3. 2019 v rámci akce Velký knižní čtvrtek. Já se přiznám, že při psaní tohoto článku jsem se nalákala hned na několik titulů. Jako milovníka psychologických thrillerů mě zaujala knížka Lži se mnou. Protože fandím českým autorům, tak bych si ráda přečetla Grófku. A do třetice je to Mapa kostí, od které si slibuju opravdu silný příběh. Ale jsou tu i další. A co zaujalo Vás? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů, zda se na některou z výše uvedených knížek chystáte.

Napsat komentář