Setkání autorů Velkého knižního čtvrtku

Velký knižní čtvrtek je již za námi a s ním doputovalo na pulty knihkupectví 15 knižních novinek (zde na Knižní kavárně jsme jejich přehled také uveřejnili). Ve stejný den, tj. čtvrtek 14. 3. 2019 se konalo v Multifunkčním sále Uměleckoprůmyslového muzea v Praze setkání autorů.Pozvání přijali autoři šesti titulů Velkého knižního čtvrtku, aby nám své knížky představili a zájemcům o autogram je také podepsali. Mezi nimi byly Lenka Horňáková-Civade, Zita Pallavicini, Marek Hilšer, Vítězslav Kremlík, René Nekuda a Obonete S. Ubam. Pořadem provázel novinář Petr Vidima, který kladl zvídavé a občas trochu záludné otázky.
Díky tomu jsme měli možnost seznámit se jak s knížkou, tak i se samotným autorem.

Jako první nám svou knížku Sedm let v Africe představil africký spisovatel s českými kořeny Obonete S. Ubam, který s českou matkou vyrůstal v Bruntále. Otec byl vysoce postavený Afričan žijící v Nigeru. Obonete ho poprvé poznal až ve svých 13 letech, kdy za ním odletěl do Nigeru. Jeho přílet tam ale neproběhl úplně hladce a on zůstal 3 dny sám bez peněz na letišti, než došlo k setkání. V knížce se píše nejen o této nepříjemné příhodě.

Následovaly dvě autorky, nejprve Zita PallaviciniDeníkem šílené markraběnky a po ní následovala se svou Grófkou Lenka Horňáková-Civade. Obě knížky mají v názvu šlechtický titul a může se tedy zdát, že půjde o podobnou záležitost. Ale zatím co autorka Deníku šílené markraběnky je opravdu ze šlechtického rodu a knížka pojednává o jejím životě, který je utvářen jejím původem, tak Grófka Lenky Horňákové je jednou z hlavních postav románu o hledání svobody, identity a dospívání. Grófka tu není až tak jako šlechtický titul, ale je to představitelka dospělosti a zralosti. Zazněly ukázky z obou knížek.

Vítězslav Kremlík svou knížkou Obchodníci se strachem upozorňuje na riziko, kdy mylná či zkreslená interpretace v médiích ohledně globálního oteplování může vést ke zbytečné panice, ze které budou profitovat zase jen ti bohatí a chudí na to budou doplácet. U tohoto tématu se debata o knížce malinko přiostřila. Je patrné, že je toto téma velmi živé a aktuální. Tuhle knížku si jistě rádi přečtou ti, koho toto téma zajímá.

Po panu Kremlíkovi přišla na řadu knížka Tango pod Hradem, kterou přišli představit autoři Jan Dražan a Jan Pergler a také představitel knížky Marek Hilšer. Knížka je nejen o jeho vstupu do politiky, jeho kandidatuře na prezidenta, ale také o jeho práci co by výzkumného lékaře, rodině a zálibách. Věděli jste například, že tento sympaťák se věnuje lezení po skalách, tančí tango a také je včelařem?

Závěr patřil René Nekudovi a jeho publikaci pro děti a dospělé, která vyšla pod názvem Příběhostroj.
Tato knížka je podle mě naprosto úžasně graficky zpracovaná, zároveň slouží jako takový pracovní sešit, který je určen pro spolupráci dítěte s rodiči, prarodiči či jiným dospělým člověkem. Součástí je tzv. generátor příběhů, kdy se během vyprávění losují různé předměty, postavy či situace v rohu každé stránky. Do knížky jsem měla možnost nahlédnout a neváhám doporučit.

V rámci setkání autorů si také můžete na místě jakoukoliv z 15 knížek zakoupit z 20 %, čehož jsem využila a domů jsem si odnesla podepsanou Grófku, která mě zaujala nejvíce.

Setkání s autory se bude konat také 21. 3. 2019 v Brně a 28. 3. 2019 Hradci Králové.


 

Napsat komentář